Finanse

Kredyty pozabankowe dla zadłużonych – co sprawiło, że są bezpieczne?

Instytucje pozabankowe jeszcze kilka lat temu nie miały dobrej renomy. Wszystko wynikało z luk w prawie, które część z nich wykorzystywała, przez co oferowane produkty owszem, były udzielane również zadłużonym, jednak wiązały się z potężnymi kosztami. Takie sytuacje miały miejsce notorycznie do 2016 roku, kiedy nastąpił ogromny przełom i rząd uchwalił ustawę antylichwiarską.

Ustawa antylichwiarska – skąd się wzięła?

Uchwalenie ustawy antylichwiarskiej wzięło się z czystej potrzeby zapanowania nad firmami pożyczkowymi, z których wiele wykorzystywało luki w prawie do stosowania nieuczciwych praktyk wobec klientów. Przez wiele lat pożyczki kredyt kupieckipozabankowe kojarzyły się wyłącznie z niebezpiecznymi transakcjami, których lepiej unikać. Wszystko zmieniło się 11 marca 2016 roku, kiedy wprowadzono ustawę antylichwiarską, czyli nowelizację ustawy z dnia 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Ustawa antylichwiarska każdego roku przechodzi kolejne nowelizacje.

Najważniejsze cele ustawy antylichwiarskiej

  • Maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych, które nie mogą przekroczyć 25 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz 30 proc. całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

  • Maksymalna wysokość kosztów odsetek za opóźnienie w spłacie – które nie może przekroczyć 14 proc. w skali roku.

  • Zaostrzone wymagania wobec firm pożyczkowych – kapitał na założenie tego typu instytucji finansowej musi wynosić minimum 200 000 zł, a firma może działać jako spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co ustawa oznacza dla zainteresowanych kredytami pozabankowymi dla zadłużonych?

Konsumenci, którzy chcą skorzystać z kredytu pozabankowego dla zadłużonych nie muszą obawiać się ryzyka, które występowało jeszcze kilka lat temu. Poprzez uchwałę i coroczną nowelizację ustawy czyni warunki proponowane przez firmy pożyczkowe atrakcyjnymi i bezpiecznymi. Ryzyko trafienia na firmę stosującą nieuczciwe praktyki niemal nie występuje.